Jak sztuka pomaga nastolatkom poznać samych siebie

Sztuka pomaga nastolatkom

Młodzi artyści w akcji: Jak sztuka pomaga nastolatkom poznać samych siebie.

Nastolatek – kto to taki?

Dążenie nastolatków do samopoznania to często nieugięty, szalejący ogień, który płonie w ich wnętrzu. Jest to walka, z którą borykają się wszyscy nastolatkowie. Nie są już dziećmi, nie są też dorosłymi.

To stawia ich w niepewnej sytuacji. Osoba, która zna siebie, będzie prawdopodobnie w mniejszym stopniu ulegać opiniom innych niż osoba, która nie ma takiej wiedzy o sobie. Ponieważ okres nastoletni to lata pełne zmian tożsamości, nastolatkowie mogą ulegać wpływom rzeczy, które nie są dla nich tak samo wzmacniające.

Czy sztuka wzmacnia nastolatków?

Na szczęście sztuka może wybawić nastolatków z tej sytuacji. Jak wykazały ostatnie odkrycia naukowe, sztuka jest doskonałym narzędziem samopoznania, osobistego mistrzostwa i rozwoju poczucia własnej wartości.

Co się dzieje z dziećmi w okresie nastoletnim?

Jak podaje Psychology Today, w okresie dojrzewania nastolatki zaczynają postrzegać siebie jako osoby wyjątkowe. Zaczynają rozumieć, że są odrębne od innych, w tym od swoich rodziców i rodzin.

Dla nastolatków jest to psychiczne dostosowanie na poziomie tożsamości. Często skłania ich to do robienia rzeczy, przed którymi ostrzegano ich, aby tego nie robili: Innymi słowy, będą przeczyć zasadom i wartościom, których ich nauczono, aby określić swoje miejsce w świecie.

Oznacza to również, że dążą do osiągnięcia zgodności ze swoją osobistą misją życiową. W negatywnym aspekcie może to oznaczać sprawianie wszelkiego rodzaju kłopotów. Jednak (co bardziej zachęcające), może to również oznaczać, że nastolatki prowadzą zbiórki pieniędzy lub zbierają przedmioty, które mogą ofiarować mniej szczęśliwym.

Jak nastolatki wykorzystują sztukę do odkrywania siebie?

Jednym ze sposobów, w jaki rodzice mogą pomóc nastolatkom przetrwać ten czas zmian, jest zachęcanie ich do angażowania się w działania, które pozwalają im odkrywać samych siebie. Tworzenie sztuki to poszukiwanie tego, co w nas samych sprawia, że jesteśmy, no cóż, sobą.

Rysowanie i bazgranie, a także malowanie lub prace z wykorzystaniem mediów mieszanych pozwalają nastolatkom skonfrontować się z ich uwarunkowanymi reakcjami na różne rzeczy. Na przykład, nastolatek może lubić wykonywać bardzo precyzyjne, fotorealistyczne rysunki.

Jednak zajęcia plastyczne online mogą być dla nich wyzwaniem do eksperymentowania z różnymi pociągnięciami pędzla lub ołówka. Choć nie ma nic złego w chęci malowania lub rysowania w stylu fotorealistycznym, młodzi artyści (a nawet doświadczeni) często się na to decydują. Zostali do tego przyzwyczajeni. Jeśli po prawdziwej próbie opanowania malowania luźnymi pociągnięciami pędzla poczują się zaangażowani w tworzenie sztuki fotorealistycznej, będą wiedzieli, że jest to styl sztuki, który naprawdę do nich należy, a nie uwarunkowana reakcja.

Sztuka potrafi odważnie podważać założenia, kulturowe wykształcenie i inne nieuświadomione czynniki. Czasami to, kim jesteśmy, ujawnia się dopiero wtedy, gdy na jakiś czas przyjmiemy przeciwieństwo.

Jak już sugerowaliśmy, okres nastoletni to lata, w których wszystko staje pod znakiem zapytania. Pełno w nich przeciwieństw. Zapewnienie nastolatkom możliwości ekspresji artystycznej daje im bezpieczne środowisko, w którym mogą przeciwstawiać się zasadom i wartościom.

Czy sztuka zmienia świat?

Jak sztuka może dodawać nastolatkom odwagi i optymizmu
Innym sposobem, w jaki sztuka może pomóc nastolatkom, jest dodanie im poczucia optymizmu. Wynika to z faktu, że mózg jest maszyną przewidującą. Każdy człowiek, także nastolatek, opiera swoje założenia (a co za tym idzie – działania) na wcześniejszych doświadczeniach.

Tworząc sztukę, młodzi artyści mogą jednak zmienić to, co przewiduje mózg. Za każdym razem, gdy nastolatek tworzy nowe dzieło sztuki, musi zastanowić się, które elementy powinny znaleźć się gdzie indziej. Malowanie, rysowanie i prace z wykorzystaniem mediów mieszanych pozwalają nastolatkom wyobrazić sobie inne, bardziej inspirujące możliwości.

Tworzenie nowych rezultatów w sztuce często oznacza nowe rezultaty w życiu, ponieważ sztuka uczy przeciwdziałać automatycznym zdolnościom przewidywania w mózgu. Może to być bodźcem do osiągania doskonałości i dodawać odwagi do podejmowania trudnych wyborów w dorosłym życiu. Jest to także część podróży do samopoznania.

Tworzenie sztuki pozwala młodym ludziom pozostawić swój ślad.

Choć to stwierdzenie jest dosłowne, ma również znaczenie przenośne. Większość ludzi ma wewnętrzne pragnienie bycia naprawdę zauważonym i odnoszenia w życiu zwycięstw, zarówno dużych, jak i małych. Tworzenie sztuki jest dla nastolatków namacalnym sposobem na pozostawienie swojego śladu w świecie.

Sztuka stanowi dla nich zapis tego, kim są i co było dla nich ważne w trudnym okresie życia. Jak pisze Shawn McNiff w książce Art as Medicine: „Sztuka jest artykulatorem nieocenzurowanego celu i najgłębszej woli duszy”.

Dla niektórych nastolatków takie zajęcia są bodźcem do zrobienia godnej podziwu kariery jako młodzi artyści. Nie mogą jednak wiedzieć, że to jest ich droga, dopóki nie pozwolą im podążać za swoimi pasjami. Solidna szkoła artystyczna online i zajęcia artystyczne mogą dać im narzędzia potrzebne nie tylko do rozwijania umiejętności artystycznych, ale także do rozwijania wiedzy biznesowej, niezbędnej do pracy w kreatywnej dziedzinie.

Jakie kursy artystyczne dla nastolatków?

Możliwie najlepszym wyborem będzie dla młodego człowieka jego własny wybór. Zmuszanie czy namawianie, bez pewności, którą powinien mieć w sobie, będzie rutynowym spędzaniem czasu na zasadzie „bo mama kazała”. Oznacza to, że nastolatek będzie traktował to jako karę lub zajęcie obowiązkowe, a nie przyjemność.

Kurs daje gwarancję rozwoju pod okiem doświadczonego artysty, który nie będzie chwalił każdej pracy, tak jak to robi rodzic. Będzie cierpliwie uczył i wymagał. Krok po kroku.

Jeśli nastolatek będzie chciał chodzić na zajęcia, może wybrać spośród różnorodnych zajęć, zgodnych z jego zainteresowaniami. Może być to rysunek ołówkiem – idealny na początek. Jeśli woli farby niech idzie w farby! Zacznie od malowania akrylami, które są stosunkowo proste.


Jeżeli jest zdecydowany co do wizji swojej przyszłości, może zapisać się na kurs profilowany, przygotowujący pod konkretne kierunki studiów. Ma do wyboru zajęcia przygotowujące na Architekturę jak i ASP. To jednak tylko dwie popularne ścieżki, a studiów kreatywnych jest znacznie więcej. Przygotować się może na każdy kierunek, mając odpowiedni zapas czasowy. Więcej na temat naszych kursów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *