Korzystny wpływ rysunku na człowieka

Artyści wszystkich dyscyplin używają szkicowania jako środka do zapisywania pomysłów, wspomnień i obserwacji. Renesansowy artysta Leonardo da Vinci był jednym z pierwszych twórców, którzy wynieśli notatnik poza studio i wyszli na ulice, wierząc, że konieczny jest bezpośredni kontakt z życiem i obserwacja ludzkich działań, aby naprawdę wykorzystać swój talent. Podejście Da Vinci łatwo przekłada się na dzisiejsze czasy, gdzie korzyści płynące z rysowania i szkicowania mogą stanowić świetny sposób na oderwanie się od technologii.

Doświadczanie sztuki – od malowania i rzeźbienia po wizytę w muzeum sztuki – przynosi wiele korzyści dla dobrego samopoczucia, w tym zmniejsza stres i wzmacnia umiejętność krytycznego myślenia. Zwłaszcza rysowanie i szkicowanie wiąże się z poprawą kreatywności, pamięci i łagodzeniem stresu, a także jest wykorzystywane w terapii sztuką.

Aby czerpać te korzyści, nie musisz rysować z dokładnością da Vinci. Zamiast tego, szkicowanie może być używane przez każdego jako sposób na odreagowanie i dostrojenie szeregu umiejętności krytycznego myślenia. Poniżej, zbadaj sposoby, że rysunek może być korzystny, plus, nauczyć się pomysłów szkicowania dla zachęcania pozytywnego nastawienia.

„Sztuka zmywa z duszy pył codziennego życia.” -Pablo Picasso

Korzyści z rysowania

Szkicowanie to ćwiczenie dla ręki, umysłu i oczu, a czynność ta przynosi korzyści, które można zastosować w wielu aspektach życia, od pracy po związki. Zrozum, jak możesz wykorzystać uzdrawiające możliwości i poznawcze korzyści płynące z rysowania, które zostały przedstawione poniżej.

1. Wzmacnia kreatywność

Według badań National Center of Biotechnology Information, rysowanie umożliwia zdolność do myślenia w inny sposób, zachęcając do otwartego myślenia i kreatywności. Rozwój osobisty i umiejętności rozwiązywania problemów, które wyłaniają się z nieprzerwanego szkicowania, mogą być stosowane w codziennych zdarzeniach. Cechy te umożliwiają umiejętności krytycznego myślenia, które mogą przynieść nowe spostrzeżenia i twórcze myśli.

2. Wzmacnia koncentrację i myślenie strategiczne

Oprócz kreatywności, istnieją poznawcze i mózgowe korzyści z szkicowania. Podczas rysowania używamy naszych mózgów, a to nie tylko uwalnia endorfiny, ale pomaga budować nowe połączenia i ścieżki. Podczas rysowania aktywnie wykorzystujemy obie strony naszego mózgu, prawą do kreatywności, a lewą do logicznego myślenia. To wzmacnia obie i pomaga rozwijać zdolność do skupienia się i myślenia strategicznego.

3. Poprawia holistyczne zdrowie

Rysowanie, podobnie jak wiele innych form sztuki, pomaga w relaksie i łagodzeniu stresu, zmuszając nas do zwracania uwagi na szczegóły w środowisku, co naśladuje doświadczenie mediacji. Mówi się również, że spontaniczne rysowanie łagodzi stres i poprawia koncentrację, ponieważ uwalnia mózg od napięcia związanego z ciągłą koncentracją. To z kolei pozwala się zrelaksować.

4. Rozwija umiejętności komunikacyjne

Szkicowanie to język wizualny, składający się z symboli, notacji, linii i reprezentacji figuralnych. Bez słów, artysta musi znaleźć sposób na komunikację poprzez reprezentacje obrazowe, a to daje nam lepsze umiejętności podejmowania decyzji. Daje to również możliwość lepszego zrozumienia uczuć i emocji bez skupiania się na znaczeniu konkretnego tekstu.

5. Pomaga w koordynacji

Im więcej rysujemy, tym bardziej rozwija się nasza koordynacja ręka-oko i drobne umiejętności motoryczne. Przy rysowaniu linii ciągłych i ślepych konturów, na przykład, artyści są zmuszeni polegać na swoich instynktach, używając obu zmysłów wzroku i dotyku. Według Jeremy’ego P. Tarchera, autora książki The New Side of Drawing on the Right Side of the Brain, w miarę szkicowania bez patrzenia na papier, lewa strona mózgu zaczyna odrzucać szczegóły i złożoność świadomości przestrzennej, pozwalając prawej stronie mózgu przejąć kontrolę. To z kolei pozwala artystom zaufać ruchowi swoich rąk, zamiast polegać na zapamiętanych wzorach rysowania, poprawiając ogólną koordynację.

Pomysły na rysunki poprawiające nastrój

Istnieje wiele łatwych pomysłów na rysowanie, które można wykorzystać do poprawy nastroju. Niezależnie od tego, czy rysujesz bezmyślnie, czy skrupulatnie wypełniasz ilustracje figuralne, poniższe pomysły pomogą wspierać pozytywne myślenie.

Scribble

Dla tych, którzy nie wiedzą od czego zacząć, zacznij od prostego, swobodnego rysowania; to terapeutyczny sposób na przelanie pomysłów na papier. Zacznij z narzędziem do pisania na środku świeżej, pustej kartki papieru i twórz luźne linie bez zatrzymywania się. Upewnij się, że wypełniasz całą stronę, a następnie wróć i wypełnij wszystkie znaczące kształty, które się wyróżniają.

Wzory 3D

Wzory 3D pozwalają na poczucie kreatywności i odkrywania siebie. Zacznij od umieszczenia serii kropek na środku kartki (w nieszczególnej kolejności), a następnie połącz je w sposób, który tworzy kształty. Kontynuuj, cieniując boki powstałych kształtów w średnich i ciemnych odcieniach, aby sugerować trójwymiarowość.

Kształty abstrakcyjne

Jeśli kiedykolwiek studiowałeś prace artystów abstrakcyjnych, takich jak Wassily Kandinsky i Piet Mondrian, każdy z nich tworzy abstrakcję poprzez użycie linii i kształtów. Naśladuj ich metody, tworząc płynne, zakrzywione linie z dodatkiem linii prostych. Uzupełnij swoją kompozycję, kolorując różne przestrzenie zamknięte przez stworzone linie.

Zentangle

Zentangle to abstrakcyjne, kreatywne rysunki wykonane przez szkicowanie wzorów w przypadkowych miejscach. Ta medytacyjna forma rysowania jest zarówno relaksująca, jak i zabawna; celowa, a zarazem nieoczekiwana. Wiele radości z tworzenia zentangli jest w samym procesie, a nie w zakończeniu, co pozwala na prawdziwe zagubienie się w akcie szkicowania.

Dodatkowe pomysły na szkicowanie inspirujące kreatywność

Poniżej znajduje się wiele innych pomysłów na szkicowanie, które można rozważyć:

  • Tworzenie szkicu przepływu
  • Nakreślenie linii horyzontu
  • Powtórzenie kształtu, który wydaje Ci się intrygujący, w różnych rozmiarach
  • Przedstaw wnętrze pokoju
  • Szkicuj rośliny i kwiaty
  • Odtwórz zdjęcie rodzinne
  • Obrysuj zewnętrzną część budynku
  • Narysuj krajobraz, który uważasz za spokojny
  • Narysuj labirynt
  • Stwórz mandalę

Jak zacząć rysować?

Zacząć można na dwa podstawowe sposoby. Można rysować samemu w domu i nie oczekiwać żadnych wyników. Rysowanie wtedy jest czynnością zajmującą uwagę i odprężającą. Drugie podejście to profesjonalny kurs rysunku, który krok po kroku rozwija w uczniu artystyczne zacięcie i pomaga osiągnąć wysoki poziom.

Jeśli chcesz rysować w domu, mamy dla Ciebie darmowe materiały, a jeśli wolisz kurs, możesz zobaczyć co przygotowaliśmy tutaj.

zajęcia plastyczne warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *