Korzystny wpływ malarstwa na człowieka

Jedno z interesujących badań przeprowadzonych przez psychologa i neuronaukowca, Kelly Lambert, sugeruje, że malowanie może faktycznie złagodzić depresję i lęk poprzez stymulację części mózgu dotkniętych depresją. Inni psychologowie porównują doświadczenie pełnej koncentracji i absorpcji, które uzyskuje się podczas malowania, do praktyk mindfulness, takich jak medytacja i joga,

Czytaj dalej, aby poznać 7 sposobów, w jakie malowanie może pozytywnie wpłynąć na twoje samopoczucie!

1. Malowanie rozwija twoją kreatywność

To może brzmieć wystarczająco oczywiste, ale to, co może nie być oczywiste, to fakt, że malowanie stymuluje zarówno prawą, jak i lewą stronę mózgu.

W malarstwie używamy lewej strony mózgu do radzenia sobie z racjonalnymi, logicznymi wyzwaniami – na przykład, jak ułożyć obraz – podczas gdy lewa strona mózgu jest używana do bardziej kreatywnych wyzwań, pomagając malarzowi wizualizować swoje dzieło, zanim jeszcze ustawi sztalugi.

Nawet jako początkujący, nauka malowania wzmocni Twój umysł, gdy wypróbujesz nowe techniki i opanujesz nowe umiejętności! Jeśli chcesz zacząć malować lub poprawić swoje obecne umiejętności, spróbuj dołączyć do klasy malarstwa online, aby jeszcze bardziej wzmocnić swojego twórczego ducha!

Malowanie to ćwiczenie dla całego mózgu, wzmacniające umysł i wyzwalające aktywność dopaminową w mózgu. Zatem spędzanie czasu na oddawaniu się swojemu twórczemu duchowi to w zasadzie aerobik dla Twojego mózgu!

2. Malowanie wspomaga dobre samopoczucie emocjonalne

Mówi się, że obraz mówi tysiąc słów, a malowanie może być niezwykle katartycznym doświadczeniem, pozwalającym na dostęp do uczuć zakopanych głęboko w podświadomości.

Malarstwo może również pomóc nam radzić sobie z tymi uczuciami, nadając im fizyczny kształt, usuwając udrękę związaną z utrzymywaniem uczuć w ukryciu. Dlatego psychologowie często zalecają terapię sztuką pacjentom, którzy doznali urazu psychicznego: pomaga ona uwolnić emocje w bezpiecznym, niezagrażającym środowisku.

Poprzez naukę lepszego wyrażania siebie, poprzez medium sztuki, malowanie może być aktem samoopieki, który wspiera emocjonalne samopoczucie.

3. Rozwija umiejętności rozwiązywania problemów

Chociaż staramy się jak najlepiej, czasami nasze obrazy rzadko okazują się tak, jak pierwotnie planowano! Zmiany w świetle, ograniczenia palety i po prostu stary brak doświadczenia i techniki oznaczają, że to, co zaczynasz próbować osiągnąć, czasami nie przychodzi do życia w sposób, który oczekiwałeś.

Choć może to być frustrujące i rozczarowujące, okazuje się, że w rzeczywistości może to być dla Ciebie dobre! Nieoczekiwane rezultaty mają dwie korzyści: na początek dość szybko uczysz się radzić sobie z rozczarowaniem, a z czasem (często poprzez powtarzane błędy) uświadamiasz sobie, że kiedy jedne drzwi się zamykają, otwierają się kolejne. Szybko uczysz się dostosowywać i wymyślać kreatywne rozwiązania problemów, które przedstawia obraz, a to oznacza, że myślenie poza schematami staje się drugą naturą malarza!

Umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów są niezwykle przydatne w życiu codziennym i oznaczają, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie szybko znaleźć rozwiązanie, gdy pojawi się problem.

4. Poprawia pamięć i koncentrację

Twój mózg jest zasadniczo wypracowanie zawsze malować, co oznacza, że malarstwo zwiększa funkcję pamięci i wyostrza umysł. W szczególności malarze ćwiczą części mózgu odpowiedzialne za pamięć i koncentrację.

Wykazano, że osoby, które regularnie uprawiają kreatywne zajęcia, takie jak malowanie, mają mniejsze szanse na rozwój choroby Alzheimera i demencji. Tak więc Twoje malarskie hobby nie tylko daje Ci radość i poprawia samopoczucie, ale także dba o Twoje zdrowie i zabezpiecza funkcje Twojego mózgu na przyszłość!

5. Malowanie może rozwijać umiejętności komunikacyjne

Malarstwo pomaga ci dotrzeć do swojej podświadomości i pozwala komunikować swoje uczucia do siebie i świata zewnętrznego poprzez kawałki, które tworzysz. Nie tylko to, ale także, w prostych słowach, działa jako lodołamacz – dając ci wspólne zainteresowanie z tysiącami innych artystów i doceniających sztukę na całym świecie!

Nasze malarskie wakacje są bardzo towarzyskie i nieuchronnie kończą się dyskusjami o sztuce innych. Nic dziwnego, że wiele osób wraca z naszych wakacji nie tylko z portfolio obrazów, ale także z książką adresową pełną nowych przyjaciół!

6. Spędzanie czasu na malowaniu łagodzi stres

Malarze wchodzą w swój własny świat podczas tworzenia, a to pozwala im – choć nieświadomie – oddzielić się od stresów i napięć życia codziennego. Żadnego kredytu hipotecznego, żadnej polityki biurowej – tylko kolor i cień, i „jak u licha mam oddać sprawiedliwość tym niesamowitym makom i temu dachowi z terakoty?”, zamiast tego.

Malarstwo pozwala nam uciec od codziennych zmagań i podnosi nas na duchu. Skupiając się na naszym obrazie, osiągamy to, co krytyk sztuki i filozof, Arthur Danto, nazywa „transfiguracją pospolitości”, ponieważ nasz obraz staje się nasycony znaczeniami, które wykraczają daleko poza jego dosłowną wartość.

Innymi słowy, twój obraz może nie okazać się taki, jak myślałeś, ale jakoś tylko przez kontemplację, studiowanie go, czujesz się podniesiony przez jego piękno.

7. Możesz praktykować mindfulness poprzez malowanie

Możesz walczyć, aby uchwycić pełne piękno tego miasta na wzgórzu lub cyprysowej linii horyzontu, ale tylko próbując może mieć ogromny pozytywny wpływ. Malowanie jest aktem medytacyjnym – wyciąga cię z siebie, uwalniając od fizycznych ograniczeń. Oznacza to, że skupiasz się tylko na teraźniejszości i na dziele sztuki przed tobą podczas malowania, uwalniając swój umysł od zmartwień i natrętnych myśli.

Sztuka może być aktem leczniczym, balsamem dla duszy i umysłu. Istnieją również przypadki, w których sztuka pomogła w rehabilitacji fizycznej, jak również. Na przykład Renoir i Gauguin to dwa słynne przykłady artystów, którzy dzięki transcendentalnej błogości malarstwa byli w stanie poruszyć zanikłe dłonie, doświadczając niezwykłego, tymczasowego uzdrowienia.

Jak zacząć malować?

Zacząć można na dwa podstawowe sposoby. Można malować samemu w domu i nie oczekiwać żadnych wyników. Malowanie wtedy jest czynnością zajmującą uwagę i odprężającą. Drugie podejście to profesjonalny kurs malarstwa, który krok po kroku rozwija w uczniu artystyczne zacięcie i pomaga osiągnąć wysoki poziom.

Jeśli chcesz malować w domu, mamy dla Ciebie darmowe materiały, a jeśli wolisz kurs, możesz zobaczyć co przygotowaliśmy tutaj.

zajęcia plastyczne warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *