Zajęcia plastyczne dla seniorów i osób starszych

Warsztaty plastyczne dla seniorów 

W ramach zajęć plastycznych dla osób starszych przygotowaliśmy warsztaty z malowania akwarelami. 

Wiele osób starszych w krajach europejskich zastanawia się co zrobić z wolnym czasem na emeryturze, kiedy nie muszą już pracować. Pojawia się duża ilość czasu, którą niełatwo jest wypełnić. Może brakować pomysłu, a jeśli on się już pojawi, to może nie wystarczyć motywacji do jego zrealizowania.

Niestety, powszechny jest mit, że edukacja dotyczy szkoły, a osoba w wieku emerytalnym się nie uczy, nie rozwija. A przecież uczenie się nowych rzeczy to kwintesencja życia. Uczymy się przez cały czas, przez całe życie, każdego dnia. Dotyczy to zarówno młodych i jak osób po 60. roku życia. Człowiek realnie zaczyna się starzeć, kiedy przestaje pracować i kiedy przestaje mieć zajęcia na co dzień. Pasję, hobby, cokolwiek. Przykładem jest tata znajomej, który pracuje zawodowo mając 85 lat i świetnie się czuje. Uczy się, rozwija, poznaje. Wiek to stan umysłu, a praca jest sensem życia. Jeśli się nie lubi swojej pracy, może warto zająć się czym innym? Nowe hobby, w którym jest pasja daje poczucie spełnienia. Niezależnie jaki zawód w życiu się wykonuje.

 

Dlaczego zajęcia plastyczne są tak ważne, bez względu na wiek?

 

Rysunek i malarstwo jest formą osobistej ekspresji i drogą do samodoskonalenia się. Jak powiedział Winston Churchill, najwybitniejszy Brytyjczyk wszechczasów, polityk, premier, ale również malarz: „Po prostu malować, jest wielką zabawą”. Churchill zajął się malarstwem w wieku lat 40, żeby znaleźć ujście stresowi związanemu z pracą oraz jako panaceum na depresję. Do końca swojego życia (91 lat) namalował około 550 obrazów. Stwierdzał, że malarstwo jest dziedziną, którą można zgłębiać bez granic: „Kiedy dostanę się do nieba, zamierzam spędzić znaczną część mojego pierwszego miliona lat na malowanie, i w ten sposób dotrzeć do sedna sprawy”. Jeśli tak wybitny człowiek podchodził do malarstwa z dużą pokorą, to oznacza, że dla każdego z nas malarstwo ma duże możliwości rozwoju.

 

Zajęcia pozwalają utrzymać sprawność manualną, która z wiekiem może szwankować. Malując zwiększa się koordynację ruchową i korzystnie wpływa na pamięć mięśniową. Z kolei operowanie kolorami rozwija sferę emocjonalną – rozumienie i wyrażanie własnych emocji. Malowanie przekłada się pozytywnie na wiele spraw codziennych takich jak podtrzymanie sprawności intelektualnej, powstrzymanie demencji starczej czy lepszy kontakt z ludźmi. Jest też skuteczną metodą w walce z depresją, czy poczuciem pustki, co również skłoniło wspomnianego wcześniej Churchilla do zajęcia się malarstwem. Zajęcia plastyczne są zaliczane do arteterapia, czyli terapii sztuką, dzięki korzystnemu wpływowi na sferę psychiczną człowieka. Więcej na temat arteterapii znajdziesz tutaj.

Winston Churchill artysta malarz

A co jeśli boję się zacząć malować? Czy trzeba mieć talent?

 

Strach to silny i powszechny hamulec w podjęciu działania. Może on być tak silny, wręcz obezwładniający, że skutecznie powstrzyma przed podjęciem jakiejkolwiek akcji. Co w takiej sytuacji? Tutaj znów pojawia się Winston Churchill, który wahał się z rozpoczęciem malowania. Był przerażony faktem, że na płótnie ma coś namalować pędzlem, a sytuację przedstawia fragment z książki Toma Hickmana  „Ochroniarz Churchilla” („Churchill’s Bodyguard”):

„Zdążył namalować niebieską plamę pośrodku płótna i głowił się co by tu robić dalej, kiedy przyjechała do niego Lady Lavery – żona malarza Sir Johna Lavery’ego, osobiście także zajmująca się sztuką. Wyrwała Churchillowi pędzel z dłoni i migiem namalowała błękitne niebo. To doprowadziło przyszłego premiera do przekonania, że w malarstwie, podobnie jak w życiu, chodzi tylko o „zuchwałość”. Skoro wiemy już, że talent jest kwestią odwagi i konsekwencji w działaniu, to wystarczy zacząć i doskonalić się pod okiem zawodowca.

wystarczy odrobina chęci, którą my wzmocnimy i ukierunkujemy na cel. Dlaczego na cel? Dlatego, że jakiekolwiek działanie bez celu, bez świadomości „Dlaczego ja to robię?” nie ma sensu. Bo skoro nie jest jasny powód wykonywania danej czynności, to jaki jest sens jej wykonywania? 

 

Jak mogę zacząć przygodę z malarstwem dla osób starszych? 

Żeby zacząć przygodę malarską i poszerzyć grono towarzyskie o środowisko artystyczne, można zapisać się na warsztaty przygotowane specjalnie dla osób po 60. roku życia. Arte Valore przygotowało takie zajęcia, a szczegóły oferty znajdują się tutaj.

 

Szukasz innego wydarzenia? 

Zobacz klikając tutaj.

wydarzenia rysunkowe malarskie arte valore warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *