egzaminy na architekturę

Egzaminy na Architekturę w Polsce – jak się przygotować?

 

Egzamin na architekturę WAPW

 

Egzaminy na architekturę WAPW słyną z tego, że zmieniają się co roku. Niestety, taka przypadłość. Tym bardziej podnosi to poziom trudności. Tak naprawdę możemy spodziewać się wszystkiego. Rysunku wyjaśniającego mechanizm budowy maszyny lub autorski świat architektury widziany Twoimi oczami. Tym bardziej sytuacja wymaga od nas elastyczności i rozwoju na wielu płaszczyznach. Naszym zadaniem było zebranie kluczowej wiedzy na temat egzaminów  i przede wszystkim maksymalnie skutecznego przygotowania do nich. Tę wiedzę zbieramy i rozszerzamy od lat. Na kursie uczymy Was jak przygotować się kompleksowo do tego typu egzaminu. Przez 2 lata regularnej nauki przyswoisz wiedzę, która pozwoli Ci pewnie aplikować na studia architektoniczne na dowolną uczelnię.

 

Z czego składa się egzamin na architekurę na WAPW?

 

Co roku zmienia się skład komisji układającej egzaminy, więc też co roku „konkurs prac” jest inaczej oceniany. Egzamin standardowo składa się dwóch etapów i trzech części, każda po 90 minut. Liczy się jego własna interpretacja, więc warto by pomysł był oryginalny. Z reguły pierwsze dwa pomysły do śmieci, nad trzecim można się dłużej zastanawiać. Narzędzie było narzucone podczas egzamin. Mógł to być ołówek, długopis, cienkopis, patyk maczany w tuszu… A teraz już samych częściach egzaminu..

Pierwsza część – rysunkowa z wyobraźni – dotyczy architektury lub tematów związanych z architekturą. Mogą się pojawić wszelkie zagadnienia związane z konstrukcją budynków, maszyn, mechanizmami działania. Oprócz tego autorskie spojrzenie na świat i rzeczywistość oczami przyszłego architekta. Rozumienie materiałów i ich cech jest tutaj niezmiernie ważne. Może pojawić się zestaw elementów, z których należy będzie złożyć jakąś konstrukcję. Tematy historyczne odeszły do lamusa w roku 2013, o czym w kolejnym akapicie.

Drugi etap zawierał tematy geometryczne i przestrzenne – miał sprawdzać, czy kandydat widzi przestrzennie i czy posiada wyobraźnie przestrzenną – podstawę pracy projektowej. Zdarzały się do wykonstruowania formy przestrzenne takie jak dwunastościany, ośmiościany i inne bryły platońskie. Pomiędzy etapami był tydzień przerwy, podczas którego komisja egzaminacyjna podawała wyniki, a określona część kandydatów przechodziła do kolejnego etapu – modelowania.

Trzeci etap – modelowanie. Chodziło o wykonanie modelu z papieru, tektury lub innego materiału narzuconego podczas „konkursu”. Forma modelu miała możliwie najlepiej odpowiadać na zadany temat. O ile dwa poprzednie były loterią, o tyle ostatni to już pełnowymiarowe kasyno.

Po szczęśliwym ukończeniu trzech etapów kandydat czekał już tylko na wyniki matur… Jednak ten schemat jednak uległ zmianie w roku 2013, o czym opowiemy w następnym akapicie.

 

 

Zmiana formuły rekrutacji na WAPW od 2013 – chcemy ludzi myślących i rysujących

 

Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej formuła rekrutacji zmieniła się dwukrotnie w ciągu ostatnich kilku lat. 

Pierwsza zmiana miała miejsce w roku 2013, od kiedy egzamin zaczął dotykać tematów konstrukcyjno-inżyniersko-mechanicznych. W tym właśnie roku pojawił się dźwig budowlany na egzaminie. Szok. Od tego czasu umiejętności rysunkowe są medium do przekazywania idei, czyli jest jeszcze trudniej niż wcześniej. Dlaczego trudniej? Bo nie wystarczy już tylko umieć rysować, ale trzeba też umieć myśleć przez rysunek. Oznacza to, że rysunek dla architekta jest formą komunikacji – językiem. Stawia się na pragmatyzm w szkicach, a nie tylko na rysowanie ładnych rzeczy. W końcu są to studia inżynierskie, czyli techniczno-projektowe. Z perspektywy kandydata oznacza to w praktyce dwa lata przygotowań do egzaminu, który może dotyczyć wszystkiego… Challange accepted!

Druga zmiana procesu rekrutacji dotyczy oddania portfolio prac dotyczących zainteresowań kandydata. Stało się to wraz ze zmianami towarzyszącymi covidovi w 2020 roku. Pierwszy raz w historii rekrutacji na warszawskiej architekturze, wymogiem dostania się była teczka prac, oprócz egzaminu. Było to ogromne zaskoczenie. Przygotowując wtedy uczniów zrobiliśmy sprawdzone tematy, bardzo lubiane przez wydział, co poskutkowało bardzo dobrymi wynikami – średnio 80% z portoflio. W 2021 również wymagana była teczka, a egzamin również był online. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już niedługo 😉

 

Lista tematów egzaminów na architekturę WAPW 

 

Przykładowych rozwiązań, które pojawiały się na egzaminach jest wiele. W tym akapicie przedstawimy listę tematów, które miały miejsce się z latach ubiegłych:

 

  • 2000 – Opis mnicha któremu ukazał się diabeł
  • 2001 – Dworek z elewacji
  • 2002 – Miasto przyszłości 
  • 2003 – Budowa piramidy we współczesnym świecie
  • 2004 – Ilustracja kamienicy z „Lalki” Prusa
  • 2005 – Gród wczesnośredniowieczny ze „Starej Baśni”
  • 2006 – Serapeum
  • 2007 – Wizulizacja pałacu Królowej Śniegu wg Andersena
  • 2008 – Projekt pawilonu – muzeum Futurystów
  • 2009 – Rasmussen – kompozycja o cechach architektonicznych
  • 2010 – Ilustracja do cytatu Dagoberta Freya
  • 2011 – Percepcja miejsca w trzech ujęciach
  • 2012 – Rysunkowa relacja z wystawy na której byłeś
  • 2013 – Plansza z żurawiem budowlanym
  • 2014 – 5 w 1 – Punkt, Linia, Ruch, Równowaga, Forma
  • 2015 – Plansza ilustrująca cechy tworzywa, materiału
  • 2016 – Projekt znaków identyfikacyjnych dla sekcji miłośników historii architektury
  • 2017 – Interpretacja tego co widzisz z miejsca w którym siedzisz na egzaminie
  • 2020 – egzamin logiczny online w formie zadań wielokrotnego wyboru ABCD + portfolio
  • 2021 – egzamin logiczny online w formie zadań wielokrotnego wyboru ABCD + portfolio

Zobacz inne kursy w Arte Valore